Зміна клімату більше не загроза завдяки сонячній енергетиці

Посилення взаємозалежності між економікою, демографічними показниками, зміною клімату і науково-технічним прогресом запустило процес безперервного перетворення глобальної енергетичної системи. Збільшення чисельності населення поряд з усе більш значною його концентрацією в містах і підвищенням рівня життя призвело до різкого підвищення попиту на послуги у сфері енергетики.

З іншого боку, зростаюче усвідомлення небезпеки зміни клімату підштовхнуло людей і уряди в усьому світі до пошуку таких способів вироблення енергії, які б забезпечували мінімізацію викидів парникових газів та інших факторів впливу на навколишнє середовище. Швидкий науково-технічний прогрес у поєднанні зі зниженням витрат, більш чітким усвідомленням фінансових ризиків та глибшої оцінкою переваг призводить до того, що поновлювані джерела енергії користуються все більшим успіхом, а саме домашні сонячні станції.

Все більше фактів свідчать про те, що поновлювані джерела енергії впливають на суспільство, одночасно сприяючи досягненню економічних, соціальних та екологічних цілей. Їх вартість і переваги найкраще можна зрозуміти в рамках комплексної стратегії щодо стимулювання економічного процвітання, благополуччя і здорового середовища, вийшовши за рамки традиційних політичних поглядів.

Поновлювані джерела енергії добре впливають на економіку країни. Результати недавнього японського дослідження, присвяченого вивченню мети по збільшенню поновлюваних джерел енергії на 14% -16% до 2030 року, показали, що економічні вигоди в 2-3 рази перевищують витрати, включаючи економію на імпорті викопних видів палива, зменшення викидів СО2 та економічний ефект. Завдяки використанню поновлюваних джерел енергії Іспанія змогла знизити імпорт викопних видів палива на 2,8 млрд дол. США у 2010 р, а Німеччина заощадила в 2012 р 13,5 дол. США.

 

Вартість енергії з відновлюваних джерел різко знижується у міру збільшення їх використання. Технології відновлюваної енергетики стали надійніше й ефективніше, вони все в більшій мірі здатні забезпечувати вироблення електроенергії навіть у несприятливих умовах, наприклад при низькій швидкості вітру і низькому рівні сонячної радіації - сонячний трекер. Швидкими темпами вдосконалюються технології накопичення і зберігання енергії. В умовах наявності державної підтримки відновлюваної енергетики у Європі і США, а також потужного енергетичного потенціалу таких держав, як Китай, вартість відновлюваної енергії різко впала.

Екологічні переваги не менш переконливі як на місцевому, так і на світовому рівнях. Використання більшості поновлюваних джерел енергії не призводить до виснаження обмежених ресурсів (хоча може існувати потреба у воді для очищення та охолодження, що представляє проблему в напівпосушливих країнах). Поновлювані джерела енергії також знижують ризик екологічних катастроф.

Фінансування поновлюваних джерел енергії стає дешевшим і простішим. Відновлювана енергія конкурентоспроможна, виходячи з її собівартості за один кіловат годину. Так як більшість технологій використання поновлюваних джерел енергії має досить високе співвідношення початкових витрат до операційних, їх життєздатність особливо чутлива до вартості капіталу. Ось чому державна фінансова підтримка завжди була вкрай важлива для стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії.

За матеріалами: www.irena.org